Trzy propozycje umieszczenia łóżka w sypialni

Właśnie zamówiłeś przykładowo łóżko tapicerowane 140×200, lecz masz wąską sypialnię i zastanawiasz się, jak prawidłowo ulokować ten mebel? Bardzo dobrze się składa. W tym artykule przedstawiamy trzy propozycje podpowiadające, jak umieścić łóżko, aby zachować funkcjonalność niewielkiej sypialni.

Propozycja 1 – Łóżko położone pod oknem

W przypadku wąskiej sypialni, łóżko często jest umieszczane pod oknem. Nie jest to do końca prawidłowe rozwiązanie, dlatego jeśli masz inne alternatywy – skorzystaj z nich. Zazwyczaj przy oknach również są zainstalowane grzejniki, dlatego łóżko może zaburzyć cyrkulację ciepłego powietrza w sypialni. Weźmy pod uwagę także aspekt praktyczny. W przypadku chęci umycia okna lub oczyszczenia kaloryfera (np. gdy jest żeliwny) dostęp do nich będzie utrudniony. Co więcej, w grzejnikach lubi osiadać kurz, który może być wdychany podczas snu.

Ostatecznością może być zmiana lokalizacji grzejnika, a następnie położenie łóżka pod oknem. W takim przypadku dobrze sprawdzą się niewielkie grzejniki naścienne.
Jeśli jednak przestrzeń sypialni zmusi nas do położenia łóżka przy oknie i grzejniku, spróbuj zachować między nimi odstęp ok. 20 cm. Jeśli odstęp uda się zachować łóżko tapicerowane 140×200 będzie idealne.

Propozycja 2 – łóżko położone przy przeciwległej ścianie od okna

Jest to najlepszy wariant w przypadku niewielkiej i wąskiej sypialni. Propozycja jest możliwa, jednak przy odpowiednim rozkładzie – czyli okno znajduje się po lewej lub prawej stronie, a drzwi mieszczą się na samym środku. Mając taką sposobność, wystarczy jedynie dobrać odległości, tak aby wszelkie szafy, komody oraz drzwi od sypialni mogły być otwierane swobodnie.

Propozycja 3 – lokalizacja łóżka na środku

Trzecią propozycją jest usytuowanie łóżka na środku wąskiej sypialni. Należy jednak pamiętać, o zachowaniu odpowiednich odległości umożliwiających swobodne dojście do łóżka. Rozwiązanie to zakłada również łatwy dostęp do okna. Jeśli samemu nie do końca wiesz, jak zastosować taką aranżację, warto skorzystać z usług doświadczonego architekta.