Jak prawidłowo ustawić łóżko w sypialni?

Lokalizacja łóżka w sypialni jest uwarunkowana od jej powierzchni oraz rozkładu tego pomieszczenia. Przykładowo łóżko tapicerowane 90×200 z pojemnikiem i materacem jest bardzo dobrym pomysłem zakupowym, jednak warto także zastanowić się nad jego prawidłowym ustawieniem.

Zmaksymalizuj komfort w sypialni

W sieci można poznać wiele praktyk, według których można ustawić przykładowo łóżko tapicerowane 90×200 z pojemnikiem i materacem. Jedną z nich to feng shui, którą na potrzeby publikacji będziemy się kierować. Zgodnie z zasadami feng shui, najodpowiedniejszym położeniem łóżka jest środek pokoju, tak aby zagłówek przylegał do ściany. Taka lokalizacja umożliwia swobodne dojście do łóżka z każdych stron, od drzwi sypialni do zamontowanych okien. Czasami jednak nie mamy możliwości w takim sposób ułożyć łóżka za sprawą szafy – wtedy można ulokować łóżko dłuższym bokiem do ściany bez okna. Wskazane rozwiązanie niestety może zostać zastosowane dla singla.

Wiele osób umieszcza łóżko pod oknem – to nie jest do końca dobre rozwiązanie, ponieważ zimą, wiejący wiatr może nas przeziębić. Takie położenie utrudnia dostęp do samego okna w momencie chęci jego umycia. Dodatkowo trzeba pamiętać, że zazwyczaj przy oknach montowane są grzejniki. Lokalizacja łóżka przy grzejniku może ograniczać przepływ ciepła z uwagi na jego zasłonięcie. Sztuka feng shui również odradza takie położenie, ponieważ wzdłuż okna przechodzi energia chi działająca pobudzająco i w konsekwencji możemy mieć trudności w zaśnięciu.

Co w przypadku małej sypialni?

W przypadku mieszkań o niewielkiej powierzchni, położenie łóżka zazwyczaj wrysowuje architekt w dostępne miejsce np. we wnęce. Jednym z odważniejszych rozwiązań jest zaprojektowanie łóżka na wymiar, który umożliwi mimo niewielkiego mieszkania ulokować łóżko zgodnie z zasadami m.in. feng shui. Ciekawym rozwiązaniem, zapewniającym sobie komfort jest zamknięcie łóżka z trzech stron. Takie ustawienie zwiększa również bezpieczeństwo.