Jak dobrać odpowiedni rozmiar łóżka do własnych potrzeb?

Aranżujesz sypialnię i zastanawiasz się łóżko pikowane 180×200 będzie odpowiednie? Tutaj wchodzi kwestia prawidłowego dopasowania rozmiaru łóżka do metrażu sypialni – w końcu chcemy, aby sypialnia była funkcjonalna, a nie ciasna. W niniejszym artykule opisujemy standardowe wymiary łóżek oraz podpowiadamy, jak dobrać wymiary do indywidualnych potrzeb. Warto zajrzeć tez na https://lozkodesign.pl/

Jakie wymiary mają łóżka sypialniane?

Zastanawiając się nad rozmiarem, trzeb wziąć pod uwagę szerokość i wysokość łóżka, które są przedstawiane w centymetrach. Zazwyczaj łóżka mają długość 200 cm i jest to wystarczające dla większości osób. Jednak dla osób o wzroście powyżej 190 cm rekomendowane są jednak egzemplarze o długości 220 cm lub robione na wymiar. Biorąc jednak pod uwagę wysokość, ten parametr musi zostać ściśle dopasowany do potencjalnego przeznaczenia łóżka. Zazwyczaj łóżka są uniesione ok. 40 cm od podłogi. Jeśli chcemy jednak większą wysokość, idealnie mogą nadać się łóżka kontynentalne, których wysokość wynosi powyżej 60 cm.

Przejdźmy do drugiego istotnego parametru, jakim jest szerokość. Na polskim rynku najwęższe łóżka są o szerokości 120 cm, natomiast znajdziemy również o szerokości kolejno 140 cm, 160 cm, 180 cm oraz 200 cm. Bogactwo ofert sklepów stacjonarnych, jak tych internetowych pozwala na znalezienie łóżek, począwszy od tych małych, po pojedynczych, aż kończąc po duże łoża małżeńskie. Wymiary są zawsze widoczne na etykietach fizycznych przypiętych do danego łóżka w sklepie oraz w specyfikacji w sklepie internetowym np. łóżko pikowane 180×200.

Jak dobrać szerokość łóżka do sypialni?

Z pewnością przy doborze rozmiaru należy wziąć pod uwagę cały metraż sypialni. Wielbiciele łóżek kontynentalnych przykładowo nie powinni umieszczać ich w małych wąskich sypialniach, ponieważ efekt może być przytłaczający. Przy wyborze rozmiaru łóżka, należy kierować się ogólną zasadą zachowania dostępności do każdego mebla oraz swobody poruszania się po sypialni. Warto także zwrócić uwagę kto będzie korzystał faktycznie z sypialni – przykładowo, jeśli często będą na łóżku kładły się nasze dzieci, wtedy szerokość łóżka powinna być analogicznie większa.